Zirkonvilág- tömbök, anyagok, eszközök, információk

Jó minőségű termékek reális áron

Zirkon-tömbjeink műszaki jellemzői és összetétele


Zr02 % : 94.558
Y2O3 % : 5.29
Al2O3 % : 0.251
SiO2 % : 0.003
Fe2O3 % : 0.002
Na2O % : 0.012


Physical & mechanical properties :
Crystal grain size: < 0,5 ÿm
Color: Translucent white
Resistance to fracture: 9-10 MPa m1/2
Flexural strength: 900 to 1200 MPa
Coefficient of thermal expansion: 10.6
Density: 6.08 g/cm3
Flexural modulus: 200 GPa
Microhardness: 1000-1300 Vickers




Az anyagot rendkívüli tulajdonságai, mint például a magas hajlítószilárdság (>1000 MPa), a keménység (1200-1400 vickers) és a Weibull-modulus (10-12) teszik egyedülállóvá. A cirkónium-oxid stabilitásáért részben az ittrium felelős, mely meghatározó szerepet játszik az anyag pozitív tulajdonságai szempontjából. [Stevens, R. 1996]. Alumínium-oxid hozzáadása a cirkónium-oxid-ötvözet hajlítószilárdságát tovább fokozza.



Tosoh zirkon

tosoh_logo.gif


 A Tosoh egy nagy vegyipari gyár japánban. Ők nem a tömböket gyártják, hanem a port, amiből azokat préselik izosztatikus préseléssel .

izosztatikus préselés (rubber mold pressing) A port gumizacskóba töltik, majd folyadékban préselik (a nyomás tipikusan 100MPa). Előnye: egyenletes tömörödés.

 "A legújabb hidrolízis technológia és nanotechnika segítségével állítja elő a Tosoh a zirkónium porok TZ sorozatát. Az alapanyagok és gyártási folyamatok teljes felügyeletén keresztül a Tosoh állandó magas tisztaságot és minőséget tart fent. A TZ sorozat egy alapvető zirkon por, ami a hozzáadott értéket és a termékfejlesztést közvetíti a vásárló felé."

TZ-3Y-E

 3 mol% egyenletes eloszlású yttriummal részben stabilizált zirkon por. A TZ-3Y-E alacsonyabb szinterezési hőmérsékleten biztosít  kiváló szinterezési tulajdonságokat és magasabb öregedésállóságot. A TZ-3Y-E-ből előállított termékek finom kristályos szemcseszerkezete garantálja az erőt, törési ellenállást, kopásállóságot és a tartósságot. A TZ-3Y-E-t az élet számos területén alkalmazzák, mind az iparban, mind pedig a mindennapi termékekben.


http://www.tosoh.com/Products/basic_grades.htm





"A tömbökgyártója 1999 óta állít elő magas minőségű, professzionális kerámia termékeket. Az elmúlt években szerzett bőséges tapasztalatok biztosítják a különböző kerámia termékek minőségét. 2006 óta újabb beruházásként 2 millió dollárt fektettünk abba a kutatási munkába, ami a cirkónium-dioxid tömbök fogászati felhasználását célozza meg, a cirkon a leginkább biokompatibilis anyag. Mostanra magas minőségű cirkon tömböket ajánlhatunk fel megrendelőinknek a világ minden tájára.

 Napjainkra a gyár 6000 négyzetméteren terül el, több mint 350 embert foglalkoztatva. Termékeinket a világ több, mint 30 országába exportáljuk, jó hírnevet nyerve ezzel.









A tömbök beragasztása

  A tömbök elpattanása általában a frézelés végén történik, mikor a legvékonyabb az anyag. Ilyenkor a tömbben lévő feszültség szűnik meg, a technikusé pedig az egekbe szökik. Az alábbi módszert a kézi Zirknzahn rendszer esetében használtam a feszültség kialakulásának elkerülése végett.

  Első lépésben vegyük szemügyre a tömböt tartó alumínium keretet. Tisztítsunk le minden ragasztómaradékot a keretről és a port a keret helyéről.  Ha befogjuk a helyére és csak két csavarral rögzítjük, akkor egy használt keret valószínűleg el fog emelkedni az utolsó csavarnál. Olyasmit kell végezni vele, mint a Sheffield-teszt az implantátumos hidaknál. Ha ilyen a keretünk, akkor biztosan feszültséget visz a tömbbe, ha a gépen kívül ragasztjuk. Ha a görbe, nem felfekvő keretet ráragasztjuk a merev tömbre és becsavarozzuk a helyére, akkor előbb- utóbb kiadja a benne feszülő erőt, jellemzően akkor, mikor a kifrézelt munkában elérjük a tömb tűrőképességét meghaladó anyagvastagságot (anyagvékonyságot). Ezért a tömböt a gépen belül ragasztottam, egyszerűen úgy, hogy a keretet először becsavaroztam a gépbe, majd a 16-os tömböt az előre beragasztózott keretbe illesztve a megfelelő pozícióba állítva megfújtam a kötésgyorsító sprayjel. Utána még megerősítettem a ragasztást, és mehetett a frézelés. A frézelés alatt arra figyeltem nagyon, hogy mindig legyen a fogművön kívül kifrézelve egy olyan terület, ami elég vastag a fogmű megtartásához, de elég vékony ahhoz, hogy egy mégiscsak meglévő feszültség ott adja ki magát. Ilyenkor a tömb ugyan eltörik, de nem a pótlás, így az fokozott óvatossággal kifrézelhető. (Pl.: Ha egy 16-os tömbből már csak annyi maradt, hogy egy hoszzú oldalsó hidat lehessen kifrézelni belőle, és a tömb maradéka a gép hossztengelyével párhuzamos, akkor az utolsó korona approximális falánál teljesen átlyukasztottam a tömböt, és csak a merevítés maradt, ami összekötötte a keret  elejét és végét, az is megvékonyítva egy picit. így lehetőséget adtam arra, hgy ha van feszülés a tömbben, akkor az ott, a vékony anyagon keresztül távozzon és ne a hidat veszélyeztesse.)

 Ennek ellenére volt úgy, hogy mégis volt feszültség a fogműben. Szerintem a ragasztó is átmegy valamekkora térfogatváltozáson kötés közben, ez okozhat feszültséget a tömbben. Azért gondolok erre, mert ezek a feszültségek már inkább csak a kivágás során jelentkeztek. A fogműveket a gépben vágtam ki egy 1-es frézzel. A kivágásnál arra ügyeltem, hogy a lekötéseket mindig fokozatosan vékonyítsam el, a legritkább esetben vágtam át egészen egy lekötést. Mindig olyan lekötést hagytam utoljára, ami vastag köztes tagon volt (ha lehetett). Ha minden egyes tag korona volt, akkor csak a fokozott odafigyelés maradt.

 Ezzel a módszerrel meglehetősen jól ki lehet küszöbölni a tömbök elpattanását, de vannak hátrányai is. Sajnos, ha ki kell venni az így beragasztott tömböt, akkor kicsi az esély arra, hogy mikor visszarakjuk, ismét feszülésmentes legyen. A másik probléma, hogy elég nehéz a drága gépet nem összekenni így pillanatragasztóval. Erre esetleg egy kis fólia, vagy vazelin megoldást nyújthat, ha bekenjük, vagy fóliázzuk a gép ragasztás közeli alkatrészeit.

 

 

A hidak beragasztása

  A tömb beragasztása után a híd beragasztása is érdemel pár szót. A nagyobb hidakat mintán kell beragasztani. A probléma ott adódik, hogy lehet, hogy egy híd éppen belefér a tömbbe, de mire eljutunk a kerettel a mintáig, a beállított pozíció már elvész.

  A nagyobb hidakat ezért mindig úgy ragasztottam a műanyag tallérba (Frame anyag), hogy először egy kis műfogfelállító viasz segítségével pontosan beállítottam a gépen belül, a tömbhöz képest. (Ha a viaszt összegyúrjuk egy kis zirkon, vagy gipszporral, akkor kevésbé lesz ragacsos.) Mikor meggyőződtem arról, hogy mindenhol jól áll, nem lóg ki a tömbből, és nem ér hozzá sehol sem a frame kerethez, akkor lehetőség szerint egy köztes tagnál lekötöttem a frame anyaghoz. így a híd és a műanyag tallér pozíciója már rögzítve volt, ki lehetett venni a gépből és a mintán befejezni a beragasztást. Utána természetesen még alaposan ellenőriztem a gépben a helyviszonyokat, de általában nem akadt probléma. Ha ezek után billegés fordult elő, akkor a mintát visszapróbáltam a gépben rögzített hídba, ha nem billegett, akkor a zirkon merevítés nem volt elég vastag. 



Egy érdekes tanulmány általában a kerámiákról:

http://www.nanoscience.hu/education/anyagtudomany/06_Keramiak.pdf


Ő is elszívó és szemüveg nélkül frézel..

palpycropped.jpg




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 2
Heti: 2
Havi: 5
Össz.: 5 687

Látogatottság növelés
Oldal: Információk
Zirkonvilág- tömbök, anyagok, eszközök, információk - © 2008 - 2024 - zirkonvilag.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »